Snow Wolf
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Kezdoldal
a foldalra
 

Szablyok
ha mg ismeretlen lenne

Karakterek
a szereplk

Ignyls
kelts letre a karaktered

VK
hagyd itt a nvjegyed

 

 
rdekessgek
 
Farkasok
Farkasok : Farkas vs hiz

Farkas vs hiz

  2006.02.25. 14:54

Ebbl a cikkbl sok rdekessget megtudhatsz a farkasok s a hizok helyzetrl Magyarorszgon.

Mirt pont a nagyragadozk

 

A nagyragadoz emlsk - a tpllklnc cscsn betlttt szerepknl fogva - mindig is fontos helyet foglaltak el az erdei letkzssgekben. Vadszataik sorn kivlogatjk a szarvas s z csapatokbl a gyengbb, srlt egyedeket, gy megakadlyozzk azok mrtk nlkli elszaporodst. Ezzel hozzjrulnak az erdei letkzssg egyenslynak fenntartshoz.

A Krpt medence nagyragadozi kzl a farkas s a hiz valaha Magyarorszgon is lland laknak szmtottak /ellenttben a medvvel/ a XX. szzad kzepre azonban, rszint az lhelyek pusztulsa, rszint intenzv vadszatuk miatt szmuk aggasztan lecskkent. A szzad vgre mindkt llatfaj eltnt az orszg terletrl, csupn elvtve lehetett hallani egy-egy tkborolt pldnyrl.

Az 1980-90-s vektl kezdve azonban egyre tbb ilyen eseti megfigyelsrl lehet hallani: megjelent, nhol meg is telepedett nhny llat a hazai erdkben. Megindult a nagyragadozk visszateleplse Magyarorszgra.

Megjelensk ugyanakkor sok nehzsggel jr egytt. Az llattart gazdk a jszgokat, a vadgazdk az rtkes vadat fltik a farkasok-, hizok fogaitl. Mg az tlagember kpzeletben is vrszomjas, veszedelmes fenevadknt jelenik meg ez a kt llat.

A rossz hrnvre pedig egyik sem szolglt r. Az embert lehetsg szerint kerlik, rendkvl vatos llatok. Sem a farkas, sem a hiz nem l kedvtelsbl, kizrlag akkor, ha hes. A nagytest ragadozk szerepe pedig nlklzhetetlen az kolgiai krforgsban, vdelmk mindannyiunk kzs rdeke.

 


Farkas (Canis lupus)

 

Elterjeds

 

Az Eurpai farkas (a tovbbiakban farkas) Eurpa msodik legnagyobb emls ragadozja. Nagyfok alkalmazkod kpessgnek ksznheten Eurzsin s szak-Amerikn t hzd elterjedsi terletn rendkvl vltozatos habitatokban l. Az elmlt nhny vszzad sorn a kmletlen irts s az lhelyek romlsa miatt llomnya lnyegesen megcsappant, elterjedse szaggatott vlt. Klnsen slyos a helyzet Eurpban. A kontinens nyugati felrl eltnt a faj, szigetszer populcii lnek az Ibriai s az Appenin-flszigeten. Kelet-Eurpban a Balknon, a Krptokon, a Lengyel sksgon s Skandinvin hzd vonaltl keletre nagyobb  populcii maradtak fenn, m mivel a nagy hbortatlan erdsgek errefel is egyre ritkbbak, az llomnyok itt is tbbnyire izolltak. Az utbbi nhny v llomny-nvekedsvel prhuzamosan jabb terleteket hdt vissza.

A hazai farkasllomny a XIX. sz. vgre jelentsen megcsappant, az orszg nagy rszrl kiirtottk. A XX. sz. sorn szrvnyos elfordulsait regisztrltk a Dunntl s a Duna-Tisza kze dli rszrl valamint az szaki-kzphegysg Mtrtl keletre es terletrl s Szabolcs-Szatmr-Beregbl. Aktulis elfordulsrl kevs, rendszertelen s esetenknt ellentmond adat ll rendelkezsre. Valsznnek ltszik, hogy a XX. sz. vgre elfordulsnak kt gcpontja alakult ki, amely mind a betelepl pldnyok szrmazsban mind lhelyi adottsgaiban klnbznek.

szak-Kelet Magyarorszgon vannak a stabilabb s gyakoribb elfordulsok. A visszatelepls a krpti populcikbl trtnik. Aggtelek s a Zempln hegysg trsgben valsznleg stabil, szaporod populcii lnek. Az itt tallhat lhelyeket a szlovk populci migrl pldnyai tltttk ki. Szrvnyosan megjelenik az szaki-kzphegysg ms terletein pldul a Bkkben is. Az szlelsek szerint a hegyvidk belsejnek zrt erdsgeit foglalja el. Az itt tallhat erdk nagyrszt gazdasgi clak, a fahasznlat mellett a nagyvadgazdlkods is jelents. Az elmlt msfl vtizedben a  romn hatr mentn valamint Szatmr-Beregben, a nyitottabb skvidken szintn voltak elfordulsok.

A Duna-Tisza kze dli rszn, Bcskban Jugoszlvia  terletrl bevndorl egyedek telepedtek meg. Itt az erdk tlnyom rsze teleptett, intenzven mvelt fknt akc–, feketefeny–,  nyrerd. Mindemellett ez az orszg egyik legnagyobb sszefgg erdterlete. Az itteni elfordulsok rendszertelenebbek, de klykt nevel egyedeket innen is ismernk

 

llomnynagysg

 

Br az eurpai llomny nagysgrl megbzhat becslsek - klnsen a kontinens keleti feln - nincsenek, valszn, hogy egsz Eurpban kevesebb mint 25 000 pldny l. Ltszma a hossz cskkens utn az utbbi idben nvekszik.

Az informcihiny ill. a rendelkezsre ll adatok ktes megbzhatsga a magyarorszgi llapotokra is igazak. Ltszmbecsls az elmlt ngy vtizedben nem trtnt. A rendelkezsre ll kilvsi adatok,  krdves felmrsi eredmnyek s a szrvnyos terepi megfigyelsek alapjn a hazai populci ltszma az elmlt hrom vtizedben rendkvl vltoz, m emelked trendet mutat. Az egyes szlelsek sorn 1-3 egyttmozg egyedet figyeltek meg. Jelenlegi ismereteink szerint a 15-25 kztti egyedszm relis lehet, de a szaport csaldok szma max. 2-5 kz tehet, a szaporulat nagysga nem ismert.

 

Vdelmi helyzet

 

A farkas helyzetnek megtlse rendkvl ellentmondsos. Br a faj veszlyeztetett, s az Eurpai Uniban vdett (Berni Konvenci, 92/43/EEC Eurpa Tancsi Direktva a Termszetes s Vad Fauna s Flra Megrzsrl),  jogi helyzetben a korltozs nlkli vadszattl a teljes vdelemig minden megtallhat. Ennek htterben a ember-farkas konfliktusok, a krokozsok orszgonknt eltr slyossga hzdik meg.

Magyarorszgon a farkast a kilencvenes vek elejig kipusztultnak tekintettk. Mivel nem szerepelt a vdett fajok listjn a vadszati hatsg eseti engedlyvel s a termszetvdelmi felgyelsgek hozzjrulsval kilhet volt. A spontn visszateleplst kveten 1993-ban vdett, majd 2001-ben fokozottan vdett nyilvntottk, eszmei rtke 250 000 Ft.

 


Hiz (Lynx lynx)

 

Elterjeds

 

Az Eurpai hiz (a tovbbiakban hiz ) specilis lhelyi ignyei s srlkenysge miatt, mind az eurpai, mind a hazai elfordulsa szk, szigetszer terletekre korltozdik. Eurpai llomnyai szakon valamint a magas hegysgekben, gy Skandinviban, az Alpokban, a Balknon s a Krptokban maradtak fenn. A Pireneusi flsziget prduchiz (Lynx pardina) llomnyt tbben kln fajnak tekintik. Ez a populci izollt elterjedsi terletn bell is erteljesen megfogyatkozott. rdemes megjegyezni, hogy az Eurpa Tancs ltal 1993-ban kszttetett A “The Threatened Mammals of Europe” c. jelentsben az Eurpai hiz valamely okbl (informcihiny!?) nem szerepel.

Magyarorszgon a hizt a nyolcvanas vekig kipusztult fajnak tekintettk, ekkor a krpti llomny nvekedse miatt jra megjelent haznkban. Elfordulsa az szaki-kzphegysg terletre korltozdik. Szorosan ktdik a zrt hbortatlan erdsgekhez. Az elforduls jellege vrl-vre vltozik, meglehetsen szrt, bizonytalan jelleg. Az utbbi tizent vben vgzett felmrsek szerint rendszeres ill. alkalmi elfordulst jeleztk a Brzsny, a Mtra, a Zempln s Aggtelek trsgbl, szrvnyos elfordulst regisztrltak a Bkkben s a Tarnavidki dombsgon.

 

llomnynagysg

 

Az eurpai hizllomny vals nagysgnak megbecslse a faj rejtett letmdja miatt mg a farkasnl is nehezebb. Mindent sszevetve a ltszmuk 3-4000 pldnyra tehet. Ennek mintegy harmada a krpti rgiban l.

Az informcihiny ill. a rendelkezsre ll adatok ktes megbzhatsga a magyarorszgi llapotokra is igazak. Ltszmbecsls az elmlt ngy vtizedben nem trtnt. A rendelkezsre ll kilvsi adatok,  krdves felmrsi eredmnyek s a szrvnyos terepi megfigyelsek alapjn a hazai populci ltszma az elmlt hrom vtizedben rendkvl vltoz, m emelked, a farkasnl kiegyenltettebb trendet mutat. Jelenlegi ismereteink szerint a 10-15 kztti egyedszm relis lehet. A szaporulat nagysga nem ismert.

 

Vdelmi helyzet

 

A hiz vdelmnek megtlse Eurpban egysges. A faj veszlyeztetett, az Eurpai Uniban vdett (Berni Konvenci, 92/43/EEC Eurpa Tancsi Direktva a Termszetes s Vad Fauna s Flra Megrzsrl). Ugyanakkor megjegyzend, hogy az EU tmogatsi rendszerben (LIFE) a hiz nem priorits faj!

Magyarorszgon a hizt a nyolcvanas vek vgig kipusztultnak tekintettk, az alkalmilag megjelen pldnyok elejtse kln engedllyel lehetsges volt. 1988-tl fokozottan vdett, eszmei rtke 500 000 Ft. A vdett nyilvnts ta leglis elejts nem trtnt. 

 

 

 

chat
 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU